اخبار > تأمین ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی برای ماه‌های آیندهسخنگوی دولت در مورد کالاهای اساسی کشور، مثل گندم، روغن، شکر و نهاده‌ها  گفت: با تمهیدات صورت گرفته در وزارت صمت و جهاد کشاورزی وضعیت مناسبی خواهیم داشت. همه تلاش بر این امر استوار بوده که دولت آینده در ماه‌های اول نگرانی از این بابت نداشته باشد.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی ربیعی در پاسخ  به این سوال که برخی از نمایندگان در اظهارات خود مدعی شده‌اند که ذخایر استراتژیک کشور در زمان انتقال قدرت به دولت بعدی برای ۲۵ روز کافی است. نظرتان درباره این ادعا چیست؟ زمانی که دولت را از دولت قبل (دهم) تحویل گرفتید ذخایر استراتژیک کشور برای چند روز کافی بود؟  گفت: مثل اینکه بنا نیست برخی اظهارنظرهای نادرست و نپخته و نگران‌کننده برای افکار عمومی، تمام بشود؛ ظاهرا تا پایان دولت، همچنان شاهد شایعات و اخبار کذب خواهیم بود. ادعای وجود ذخائر استراتژیک برای ۲۵ روز هم جزو همین حرف‌های نادرست و کذب است.

ربیعی افزود: بنا بر گزاش مسئولان وزارت
صمت، با تمهیدات صورت گرفته در وزارت صمت و جهاد کشاورزی وضعیت مناسبی خواهیم داشت. همه تلاش بر این امر استوار بوده که دولت آینده در ماه‌های اول نگرانی از این بابت نداشته باشد.
وی خاط نشان کرد: برخلاف این  ادعای نگران کننده ۲۵ روزه، در حال حاضر ذخائراستراتژیک گندم برای بیش از ۱۲۰ روز موجود است و در حال حاضر به اندازه اطمینان بخش  گندم در بنادر و انبارها می‌باشد.

ذخیره روغن و شکر هم همچنین برای  دوره مطمئن وجود دارد.
سخنگوی دولت اظهار کرد: در مورد اکثر کالاها علاوه بر دولت، بخش خصوصی هم ذخایر خوبی از کالاهای اساسی دارد. درباره برنج نیز علاوه بر ذخایر کشاورزان، میزان قابل توجهی به عنوان ذخائر بخش دولتی موجود است. همچنین باوجود برآورد مصرف سه ماهه،  هفتصد تن نیز اضافه بر مصرف، در حالا حاضر کالا در انبارها موجود است و بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ تن کالا هم در گمرک وجود دارد که در آمار بالا به آن اشاره نشده است.
ربیعی گفت: تاکید می کنم که در ستاد اقتصادی دولت همچنین تمهیداتی اتخاذ شده که کالاهای مورد نیاز روزانه در حال حمل به داخل کشور هستند.
درباره  میزان ذخائر استراتژیک در سال ۹۲ به خوبی به یاد دارم و در جلسات حضور داشتم که بعد از اعلام نتایج آرا،  گزارشات متعدد و نگران کننده و دقیقی از وضعیت کالاها از سوی کارشناسان و مسئولان رسمی و مدیران وقت به رییس جمهور منتخب ارائه شد. که بنا ندارم وارد جزییات آن روز و تلاش‌های دوران انتقال شوم.


١٠:٠٥ چهارشنبه ٦ مرداد ١٤٠٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: